Dżuma
Słowem dżuma określa się chorobę epidemiczną obdarzona dużą śmiertelnością. Dżuma jest poważna chorobą zakaźną spowodowaną przez bakterie Yersinia pestis, chorują na nią szczury i gryzonie. Na ludzi przenoszą je pijące krew pchły, choroba ta przenoszona jest przez ludzi droga kropelkową w trakcie kasłania i kichania.
Dżuma dymienicza
Najczęstsza forma choroby, ma okres wylęgania 2-6 dni, do wczesnych objawów tej choroby należą: ból głowy; nudności; wymioty; bóle stawów i gorączka.
Pojawiają się
dymenice - bolesne obrzęki węzłów chłonnych pochwowych i pachwinowych, jednak po tygodniu może to ulec pęknięciu i wygojeniu. Na skórze i błonach śluzowych mogą powstać brunatne wybroczyny. Ta chorobę wywołuje pałeczka dżumy, zapadaj na nią głównie gryzonie, ale może być przeniesiona na człowieka przez ukąszenie zakażonej pchły. Warunkiem wyleczenia tej choroby jest szybkie podanie antybiotyków, choroba, która jest nie leczona doprowadza w 60% do śmierci w ciągu 1-2 tygodni.
Dżuma płucna
Gdzie bakterie dostają się do płuc, może pojawić się jako powikłanie dżumy dymenicznej, jest także przenoszona przez kasłanie i kichanie. Chory jest wyczerpany, odksztusza plwocinę z domieszka krwi i ma duszności. Bez leczenia tej choroby większość ofiar dżumy płucnej umiera.
Oba rodzaje tych chorób można leczyć za pomocą antybiotyków, szczególnie streptomycynę; natychmiastowe leczenie zmniejsza ryzyko śmierci do około 5%. Ludzie, których zagraża dżuma mogą przyjąć szczepionkę , która daje ochotne na 6 miesięcy.
Karolina J