Dziurawiec zwyczajny to roślina lecznicza pomocna przy schorzeniach przewodu pokarmowego, wątroby, kamicy żółciowej, bezsenności, nerwobólach, bólach głowy, uszkodzeniach i porażeniach nerwów, bolesnym miesiączkowaniu, dolegliwościach nerwowych, oparzeniach.
Młode pędy z pączkami i świeże kwiaty działają ściągająco, rozkurczająco, moczopędnie i uspokajająco. Przyspieszają gojenie się ran i pobudzają odnowę tkanki nerwowej.
Dziurawiec zwyczajne stosuje się jako napar i nalewkę oraz olej na oparzenia. Napar to łyżka stołowa kwiatów dziurawca i łyżeczka liści mięty, które są zalane wrzątkiem. Zaparza się 30 minut, odcedza i pije około 2-3 razy dziennie po szklance. Nalewka to 10 dag kwiatów, pąków, łodyg i liści dziurawca zalane spirytusem. Po około tygodniu przerzedzić i pić 2 razy dziennie po łyżeczce na pół szklanki wody. Olej na oparzenia to kwiaty dziurawca przechowywane z olejem z oliwek przez trzy tygodnie na słońcu. Potem jest on przesączany i przelewany do butelki z ciemnego szkła.
Monika