Dysplazja to wrodzone, nieprawidłowe ukształtowanie stawu biodrowego. Głowa kości udowej powinna pasować do zagłębienia miednicy. Otoczona torebką stawową stanowi staw biodrowy, który umożliwia płynny ruch nóg. Jeżeli główna jest źle dopasowana, a panewka zbyt płytka to jest to dysplazja.
Dysplazja występuje rodzinnie, częściej u dziewczynek. Może być skutkiem porodu pośladkowego. Jeżeli lekarz w 1 tygodniu życia noworodka podejrzewa dysplazję, musi wykonać badanie USG stawów. Wskazane jest wykonanie USG w drugim miesiącu życia.
Jeżeli staw biodrowy jest nieprawidłowo wykształcony ortopeda zaleci noszenie aparatu, rozwórkę, poduszeczkę lub specjalne szelki. Jeżeli badania kontrolne wykażą, że staw wykształcony jest prawidłowo, można zrezygnować z takiego aparatu.
Profilaktycznie rodzice powinny nocie dziecko tak, by nóżkami obejmowało ich w pasie lub siedziało okrakiem na biodrze. Nie należy prostować nóżek dziecka oraz krępować śpioszkami lub kocykiem. Często układa się malca na brzuchu, a podczas przewijania unosi się go za pupę.
Monika