Drożdzyca warg i jamy ustnej jest chorobą, którą wywołuje grzyb należący do rodzaju Candida i rodziny Cryptoccaceae. W mikroskopowym obrazie grzyb przedstawia grzybnię złożoną z rozgałęziających się nici oraz pączkujących kulistych komórek. Poszczególne nici są utworzone z długich, cylindrycznych członów, które leżą obok drugiego. Zakażeniu sprzyja niedobór ryboflawiny, zespołu witamin grupy B, niedożywienie, brak śliny, zniszczenie flory bakteryjnej.
Pierwszym objawem drożdżycy warg i jamy ustnej jest rumień i obrzmienie błony śluzowej jamy ustnej. Wkrótce pokrywa się ona licznymi kropkowatymi tworami, które są białawomlecznej barwy. Wykwity rozrastają się szybko i tworzą większe białe plamki. W ciężkich przypadkach powstaje jednolity nalot. Stopień zaczerwienienia błony śluzowej bywa różny.
W pierwszych dniach naloty przylegają ściśle do podłoża, a później odchodzą łatwo. Ich barwa pod wpływem powietrza przekształca się w białożółtą lub białobrązową. Wskutek złuszczenia nabłonka tworzą się bolesne nadżerki. Rozległość bywa znaczna, najczęściej zostają zajęte policzki, język, podniebienie, łuki podniebienne i migdałki.
Monika