Dren jest stosowany przy metodzie drenowania, która polega na opróżnianiu jam ciała lub innych przestrzeni z wydzieliny lub płynu (ropy, krwi, surowicy, płynu trzustkowego, żółci itp.).
Większość drenów zrobiona jest z plastiku (silikonu) lub gumy. Mają kształt rurki o zmiennej wielkości i średnicy (od kilku milimetrów do kilku centymetrów). Czasami mają kształt taśmy z rowkami lub palca rękawicy (Penrose). Jako drenów można zastosować także gazy lub szarpi (darte nici przykładane na ranę). Dreny z gazy wprowadzane są do rany, aby stopniowo usunąć z niej wysięk lub inny płyn.
Drenaż prawie zawsze jest związany z operacją lub zabiegiem chirurgicznym o mniejszym lub większym znaczeniu, zależnym od lokalizacji.
Drenowanie prawie zawsze ma charakter zapobiegawczy. Zwykle stosuje się go aby zapobiec tworzeniu się przetok z ran, nagromadzeniu krwi (krwiak) lub innego płynu wewnątrz narządów albo jam ciała i rozwinięciu się infekcji.
Drenażem nazywamy także opróżnianie jam ciała z ich zawartości, na przykład ropnia z ropy; niekiedy zaś leczy się tym sposobem także zakażenie rany.
Karolina J