Cukrzycę można opanować dietą. Dieta cukrzycowa ułatwia utrzymanie stałego poziomu cukru we krwi oraz dostarcza ilości energii niezbędnej do funkcjonowania organizmu. Poza tym reguluje zbędne kilogramy u osób z nadwagą. U osób z cukrzycą, którzy konsekwentnie stosują dietę, regulacja poziomu cukru we krwi znacznie się poprawia. Chorzy, którzy stosują insulinoterapię powinni spożywać posiłki regularnie kilka razy dziennie. Poza trzema głównymi daniami (śniadanie, obiad, kolacja) trzeba jeść także przekąski. Szczególnie wskazany jest mały posiłek późnym wieczorem, przed położeniem się do łóżka. Co więcej pora posiłku musi być skoordynowana z porą wstrzyknięć insuliny, a wielkość posiłku zharmonizowana z dawką leku.
W obu typach cukrzycy stosuje się dietę opartą na zasadach prawidłowego żywienia, bogatoresztkową, z ograniczeniem łatwoprzyswajalnych węglowodanów i tłuszczów zwierzęcych. Chodzi o zapewnienie prawidłowego stężenia glukozy we krwi i zapobieganie jej wchłanianiom. Dieta polega na znacznym ograniczeniu cukrów prostych znajdujących się w słodyczach, owocach i słodkich przetworach.
Ponieważ wszystkie węglowodany są przerabiane w organizmie na cukry proste, konieczna jest kontrola ich ilości w pożywieniu. W tym celu stworzono pojęcie wymiennika węglowodanowego (WW). Jeden WW to porcja, która zawiera 10 g węglowodanów przyswajalnych. Chorzy powinni się zaopatrzyć w tabele WW i korzystać z nich przy komponowaniu posiłków. Równie istotne jest przestrzeganie dziennego zapotrzebowania energetycznego, dostosowanego do indywidualnych potrzeb pacjenta.
U osób otyłych z cukrzyca typu 2 niezbędne jest ograniczenie kalorii w celu redukcji masy ciała, co jest podstawą poprawy leczenia i rokowania w chorobie. Wymaga to sporo dyscypliny od chorego i na początku może być trudne. Dlatego w starannym skomponowaniu diety powinien uczestniczyć dietetyk lub lekarz prowadzący.
Monika K