Diagnostyka marskości wątroby
Diagnostyka marskości wątroby opiera się na badaniu palpacyjnym powłok brzusznych – wątroba jest twarda. Osoba chora ma zażółconą skórę oraz białka oczu. Niezbędne jest wykonanie badań krwi, moczu a także dodatkowo USG, tomografii komputerowej, radiogramu lub laparoskopii. Jeżeli jest to niezbędne do potwierdzenia diagnozy, wykonuje się biopsję wątroby.
Marta P
Nie wolno zapominać, że wątroba spełnia w organizmie bardzo wiele bardzo ważnych i złożonych funkcji. W związku z tym, gdy dojdzie do jej marskości, wszystkie mechanizmy, które ona kontrolowała załamują się. Wątroba bierze udział w metabolizmie hormonów płciowych, w tym estrogenów, więc typowym obrazem pacjenta z marskością jest ginekomastia, brak owłosienia klatki piersiowej. Do tego dołączają się zaburzenia metabolizmu tłuszczy, hormonów sterydowych i chory skutkiem tego wygląda jak "kasztanowy ludzik" z wielkim brzuchem. Poza tym pojawiają się objawy skórne, w postaci pajączków naczyniowych, dochodzi do zaburzeń krzepnięcia, no bo przecież odpada funkcja tworzenia czynników krzepnięcia. Do tego dołącza się żółtaczka, świąd, tą żółtaczką spowodowany, oraz wodobrzusze. Wodobrzusze jest skutkiem nadciśnienia w układzie wrotnym. Całe krążenie z żyły wrotnej, ze względu na to, że wątroba jest zwłókniała i nie ma możliwości przepływu swobodnego krwi do wątroby, wykorzystywane są połączenia obocznego krążenia, stąd typowym objawem jest występowanie wyraźnego rysunku naczyń powierzchownych brzucha oraz występowanie żylaków przełyku. Tak więc jeśli wziąć całość tych objawów można bez większych problemów skierować podejrzenia co do dysfunkcji wątroby, ale o tym na jakim tle jest to dysfunkcja tak naprawdę potrafi powiedzieć tylko badanie histologiczne. Chorego więc kieruje się na biopsję. Po jej wykonaniu ocenia się stopień zwłóknienia wątroby, ilość pozostałych komórek i tak dalej. Istnieje taka zasada, że wątrobie do przeżycia i odbudowania wystarczy 20% jej miąższu, więc jeśli możliwe jest ustanie działania czynnika szkodliwego i wątroba nie została całkowicie zniszczona, to możliwa jest jej odbudowa. Poza tym czujny lekarz powinien także zwrócić uwagę na możliwość występowania raka wątrobowokomórkowego, który może współistnieć wraz z marskością, zwłaszcza, gdy marskość powstała na tle przewlekłego WZW B lub C. ~medisa_pl
Moja Mama ma nie do końca zdiagnozowaną marskość wątroby. Biopsja nie potwierdziła tego. USG 3D jest jedyny m dowodem na to, że a ma. ma pogarszającą się małopłytkowość, poniżej 50. Nie wiem gdzie w Polsce można dokładnie ustalić przyczyny tej choroby i leczyć ją. Na opolszczyźnie wyczerpaliśmy możliwości ( Szpital wojewódzki). Jesteśmy z Kluczborka.
Mama nie ma żadnych leków na to. Jestem bardzo zaniepokojony tą sytuacją . Proszę o pomoc. Piotr ~Piotr