Diagnostyka i leczenie świerzbu
Diagnostyka świerzbu opiera się na zaobserwowaniu na ciele chorego w określonych miejscach charakterystycznych norek świerzbowcowych, przeczosów, a także wystąpienie świądu.
Leczenie świerzbu
Leczenie świerzbu polega na stosowaniu przez 3 dni maści zawierających lindan, 1% permetrynę czy maści Wilkinsona. Ubrania i pościel należy uprać w gorącej wodzie na co najmniej 2 dni przed rozpoczęciem jakiegokolwiek leczenia. Leczeniem powinny zostać objęte wszystkie osoby z najbliższego otoczenia chorego. Pościel, ręczniki a także bieliznę stosowaną podczas choroby należy dokładnie wyprać, uprasować i odstawić na dwa tygodnie przed ponownym użyciem.
W leczeniu stosuje się balsamy takie jak permetryna, którą nakłada się na całe ciało i zmywa po 24 godzinach. Każda osoba, która miała kontakt z zakażoną osobą, także powinna być poddana leczeniu a jej pościel i ubrania powinny zostać uprane. W leczeniu może być pomocny ziołowy środek leczniczy Rumem crispus (szczaw kędzierzawy). Stosowanie zasad higieny pomoże w zapobieganiu tej infekcji.
Marta P
Mam takie nietypowe pytanie czy podczas stosunku mozna sie zarazic wewnatrz narzadow plciowych ~klaudia w
w jakiej temperaturze ginie świerzbowiec ? ~Anabela
Czy kobieta w ciąży jest jakos zagrorzona bardziej świerzbem ~ania