Diagnostyka, leczenie, profilaktyka spondylozy
Spondylozę diagnozuje się poprzez rozpoznanie objawów oraz ustalenie stopnia i miejsca ucisku na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe. Wykorzystuje się do tego zdjęcia RTG lub rezonans magnetyczny rdzenia kręgowego z kontrastem.
Leczenie spondylozy
Spondylozę leczy się zachowawczo poprzez podawanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, właściwe ćwiczenia rehabilitacyjne, masaże. Pacjentowi zaleca się ćwiczenia rozluźniające mięśnie, które odciążają zmęczone uciskiem krążki międzyżebrowe. Gdy jakiś nerw zostanie zakleszczony przez osteofit (szczególnie w odcinku szyjnym), zaleca się pomoc chirurgiczną.
Profilaktyka spondylozy
Aby
zapobiegać powstaniu spondylozy należy zachować aktywność fizyczną poprzez regularne ćwiczenia mięśni brzucha, pośladków i okolic przykręgosłupowych.
Monika K
Niedawno wykryli u mnie przy badaniu (TK jamy brzusznej) zaawansowaną spondylozę lędżwiową.
Bardzo mnie to zaniepokoiło,proszę mi powiedzieć do którego specjalisty mam się udać?
Czy grozi mi wózek inwalidzki? ~ella26op
Proszę udać się do ortopedy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania spondylozy (głównie chodzi mi o leczenie), ale oczywiście obecnie możliwe jest leczenie. Wózek inwalidzki proszę wybić sobie z głowy. ~medisa.pl
TK kręgosłupa L/S wykazuję obecność lewostronnej przepukliny L4/L5 migrującej ku dołowi o otworu międzykręgowego i uciskającej korzeń nerwowy L5. Dyskopatia na tym poziomie. Obustronne przerwanie ciągłości łuków kręgu L5 (spondyloliza) bez cech niestabilności. Wypuklina L5/S1. Tak mam w wypisie ze szpitala. Nie wiem czy dobrze zrobiłam nie godząc się na operację. Wiem, że z tym można normalnie żyć. Najgorsze jest dla mnie jest to, że fizykoterapie mam na lutego!!! Nie czekając na to poszłam prywatnie do terapeuty, który mi naprawdę pomógł. Dzięki nie mu powróciło czucie w lewej nodze (miałam niedowład stopy) i już ja tak nie ciągam. Mogę normalnie chodzić, nie kuleje. Martwi mnie jedynie czasami odczuwalny ból w odcinku lędźwiowym (tak jak by mnie pośladek bolała) i co jakiś czas odczuwane ciągniecie małych palców, z kolei duży też czasami jakby był zdrętwiały, ale stopa z każdym dniem jest co raz lepsza. Ktoś mi polecił metodę MCkenziego, czy w moim przypadku byłoby to dobre rozwiązanie i pomocne w powrocie do zdrowia, a przede wszystkim w oczekiwaniu na fizykoterapię która dopiero mam za za 4 miesiące?I jak długo trwa okres mniej więcej powrotu do zdrowia? I jeszcze jedno mam pytanie czy dyskopatii nie ma przeciwwskazań do biegania? Bo bardzo rożne opinie już padały i każde inne.
Zapomniałam dopisać, że zanim trafiłam do terapeuty idąc chodnikiem skręciłam chorą nogę w kostce. Za bolało, ale poszłam dalej. Dopiero po wizycie (pierwsza była 2 tygodnie temu) zaczęłam odczuwać ból w kostce. Zapisując się na fizykoterapię, pani fizykoterapeutka zaproponowała mi "nowość" na ta kostkę. Mam jakieś specjalne plastry przyklejone od kostki do palców, chyba w celu usztywnienia stopy. Czy to może powodować teraz ale czasami uczucie ciągnięcia tych mniejszych palców? Takie uczucie jest sporadyczne. Do ortopedy tez już szans nie mam się dostać już w tym roku ;-). Pomóżcie i podpowiedzcie co mam robić, bo nie chcę wylądować u neurochirurga na stole.
Taping - czyli plastrowanie (nalepianie plastra) - polega na aplikacji na ciele, w ściśle określony sposób, nierozciągliwego, lub elastycznego plastra. Nalepiony plaster jest źródłem bodźców wyłącznie mechanicznych (nie jest nasączony żadnym lekiem) i w zależności od rodzaju plastra, sposobu i miejsca aplikacji, ma różnorakie oddziaływanie. To co mam teraz na stopie ;)))) http://www.ravopt.phg.pl/taping.htm ~Alex