+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Osteoporoza » Leczenie osteoporozy

Leczenie osteoporozy

Charakterystyczną cechą osteoporozy jest utrata masy kostnej. Zatem jej leczenie jest ukierunkowane na wyrównywanie jej ubytków. Bez wątpienia, odbudowa substancji kostnej jest jak najbardziej możliwa.

Leczenie osteoporozy nie polega tylko na przeciwdziałaniu dalszym ubytkom masy kostnej, lecz również na ich wyrównywaniu, przy pomocy dostępnych środków farmakologicznych. Tak wiec osteoporoza jest chorobą całkowicie uleczalną, pod warunkiem że leczenie rozpocznie się odpowiednio wcześnie.

Podawanie leków zmniejsza podatność na złamania. Wiele osób wychodzi z założenia, iż dzięki odpowiedniej profilaktyce, u większości pacjentów z grupy ryzyka można uniknąć wciąż częstych złamań kości. Decyzja o wyborze konkretnego leku jest zawsze indywidualna dla każdego przypadku. Lekarze domowi czy specjaliści układają optymalne kuracje dla konkretnego pacjenta. Oprócz leczenia podstawowego, polegającego na uzupełnianiu niedoborów wapnia i witaminy D, do dyspozycji są tzw. bifosfoniany, kalcytonina, również preparaty stosowane w hormonalnej terapii zastępczej (HTZ) oraz zawierające fluor. Zamiast witaminy D w tradycyjnej postaci, można zażywać jej aktywne metabolity.

Leczenie farmakologiczne oddziałuje na przemianę materii tkanki kostnej. Z kolei dzięki rehabilitacji wpływamy na uszkodzenia, które wystąpiły na skutek osteoporozy.

Pacjentów z ubytkiem masy kostnej, narażonych na złamania, dokładnie się informuje, w jaki sposób sami mogą zminimalizować ryzyko złamań kości, stosując odpowiednie zalecenia w życiu codziennym, oraz zmieniając tryb życia. Często wraz z następczymi uszkodzeniami po złamaniach kości powstaje przewlekły obraz klinicznych choroby, co dotkliwie utrudnia codzienną egzystencję. Celem aktywnej rehabilitacji jest uwolnienie pacjenta od tych dolegliwości.

Podczas pobytu w specjalistycznych ośrodkach przygotowuje i uczy się pacjentów z osteoporozą wszystkich czynności i zachowań nie dających się uniknąć w warunkach domowych. Chorzy są informowani o tym jak powstała ich choroba oraz jak ją leczyć. Doświadczają działania środków terapeutycznych, łagodzących ból, dzięki gimnastyce leczniczej i treningowi fizycznemu nabierają pewności siebie i odzyskują swobodę ruchów, której przez jakiś czas byli pozbawieni. Niektóre uzdrowiska oferują specjalistyczne turnusy służące przeciwdziałaniu osteoporozie.

Jeżeli już stwierdzono u pacjenta osteoporozę, a więc przeżył już pierwsze złamania należy uzależnić wdrożenie wszelkich czynności usprawniających od powstałych już uszkodzeń. Niewłaściwe ćwiczenia mogłyby być dla pacjentów szkodliwe, a z niepotrzebnymi obciążeniami wiąże się ryzyko powstania nowych złamań.

Przed chorymi rysują się cztery aspekty leczenia: kinezyterapia (leczenie ruchem) w połączeniu z fizykoterapią, gimnastyką leczniczą, leczenie sanatoryjne lub balneologiczne, oraz edukacja zdrowotna. Przeprowadza je wyszkolony personel pod kontrolą lekarza. Kinezyterapia i usprawnianie pacjentów są polem do działania profilaktyki. Prewencja zatem dotyczy osób, u których nie stwierdzono jeszcze tej choroby i z tego względu należy podjąć wszelkie kroki, by nie dopuścić do jej wystąpienia.

Od pieciu lat przyjmuje bonvive raz w miesiacu,oraz calcenato wapno dwa razy dziennie.zima przyjmuje dodatkowo jeden raz na dobe,alfadiol.Mam 75 lat,ostooporoze wykryto u mnie piec lat temu,przedtem moj rodzinny lekarz nie pomyslal o tym,abym zrobila badania na ta dolegliwosc.Prosze mi powiedziec,czy mogla bym jeszcze cos przyjmowac aby uniknac nieszczesnych zlaman?Moja pani Doktor niebardzo sie tym przejmuje,chyba z racji mego wieku. ~K.z Gdyni
Zażywa Pani wapń, bifosfonian i witaminę D, która zwiększa przyswajanie wapnia, jest to dobra profilaktyka złamań kości. Jeśli chce Pani dodatkowo wzmocnić kości to może Pani jeść po prostu skorupki jaj (pomysł wydaje się absurdalny, ale jest często polecany przez lekarzy na osteoporozę). Zawierają one dużą dawkę przyswajalengo wapnia przez organizm (ok.90%). Przygotowuje się je przez zmielenie, np. w młynku do kawy pokruszonych skorupek z ugotowanych i umytych jaj (min.7 minut, żeby zginęły wszelkie bakterie). Płaską łyżeczkę takiego proszku należy przyjmować razem z pokarmem (dżemem, jogurtem) raz dziennie, ewentualnie co 2 dni. Bardzo dobrze przyswajalny jest też wapń pochodzący ze skorupek ostryg. Inne suplementy, które może Pani przyjmować to kwasy tłuszczowe omega-3, które usprawniają wchłanianie wapnia, wpływają też na wzrok, układ nerwowy i odporność organizmu. Znajdują się w tranie islandzkim i norweskim. Ponadto może Pani zażywać witaminę K, która nasila efekt działanie witaminy D3. Oczywiście nie musi Pani łykać wszystkich suplementów, tylko coś sobie dobrać. A najlepiej stosować zdrową dietę bogatą w wymienione wyżej witaminy i wapń: brukselka, koperek, pietruszka, fasolka szparagowa, jogurty, maślanka, kefir. ~medisa..pl
Nie może być tak, że lekarz się tobą nie przejmuje :/ Poszukaj innego, lepszego specjalisty, a najlepiej specjalistycznej Poradni Leczenia Osteoporozy. W takich placówkach mają zupełnie inne podejście do chorego. Chodzę z mamą do takiej poradni w centrum medycznym Certus, ale w Poznaniu, bo stąd pochodzimy. Opieka jest naprawdę fachowa! W Gdyni na pewno też coś podobnego znajdziesz. Pozdrawiam z Wielkopolski :) ~Wanda
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie