Diagnostyka i leczenie alergii pokarmowej
Alergię pokarmową łatwo zidentyfikować, gdy reakcja następuje natychmiast po jedzeniu. Jednak u wielu osób może ona wystąpić nawet po kilku dniach. Dlatego jednoznacznie rozstrzygający jest wynik kontrolowanej przez lekarza próby prowokacyjnej z podejrzanym pokarmem. W diagnostyce stosuje się również testy skórne i oznaczanie we krwi przeciwciał IgE przeciwko wybranym alergikom.
Leczenie alergii pokarmowej
Leczenie alergii pokarmowej polega na czasowym lub trwałym wyłączeniu z diety szkodliwego pokarmu. W jego miejsce należy wprowadzić składnik, który będzie miał zbliżone substancje odżywcze, a nie będzie powodował objawów niepożądanych. Dieta powinna być zawsze dobierana indywidualnie. Chorym podaje się również leki przeciwalergiczne.
W przypadku wstrząsu anafilaktycznego (np. po spożyciu orzeszków ziemnych) chory powinien zostać natychmiast przyjęty na hospitalizację, nawet jeżeli zmiany zaczną ustępować, ponieważ możliwe są nawroty.
Monika K
Mój syn zaczoł puchnąć pierw na ustach -gurne wargi a póżniej na policzkach zauważyłem też małe zaczerwienienia na łokciach obu rąk . byliśmy w szpitalu dostał kroplówkę odczulającą ale nadal po 6-cu godzinach mu nie przechodzi co robić. ~Romek Sz.
Taki obrzęk ustępuje stopniowo, po 12 h powinien ustąpić całkowicie przy prawidłowym leczeniu. Oczywiście należy umówić się na testy skórne i odnalezienie przyczyny tzn. produktu na które dziecko jest uczulone i koniecznie wykluczyć z diety. ~medisa.pl