Procesom metabolicznym z mózgu towarzyszą zmiany potencjałów elektrycznych. Na podstawie ich amplitudy i częstotliwości można je podzielić na fale alfa, beta, delta i theta.
Fale alfa są typowe dla zdrowego człowieka dorosłego. Pochodzą z ośrodków wzrokowych, znajdujących się w płacie potylicznym. Wysyłane są w stanie spoczynku i są najbardziej regularne ze wszystkich fal. Ich prawidłowy rytm świadczy o prawidłowym stanie czynnościowym kory mózgu (są wyrazem synchronizacji jej potencjałów).
Fale beta zjawiają się w miejsce fal alfa podczas wykonywania czynności fizycznych lub umysłowych. Są one wyrazem desynchronizacji potencjałów neuronów kory mózgu. Charakteryzują się one częstotliwością 14-30 na sekundę (wysoka częstotliwość jest odzwierciedleniem wzmożonej aktywności umysłowej).
Fale delta posiadają mała częstotliwość (0,5-3,5 na sekundę). Posiadają największą amplitudę i występują w warunkach prawidłowych u dzieci (na jawie, podczas snu) oraz u osób dorosłych (podczas snu, narkozy i w stanach patologicznych).
Fale theta posiadają częstotliwość 4-7 na sekundę. Mają one znaczną amplitudę i świadczą o głębokości snu u dorosłego człowieka.
Niektóre choroby mogą powodować zmianę częstotliwości czy amplitudy fal mózgu. Są to np. epilepsja, uszkodzenie mózgu czy jego guz.
Monika K