Występują szczepienia, które mogą wywoływać skutki uboczne. Np. szczepionki przeciwko chorobie Heinego-Medina czasami powoduje niedowłady i porażenia. Zdarza się to jednak tylko raz na 2,5miliona szczepień.
Wielu rodziców obawia się następstw szczepionek DTP (błonica, tężec, krztusiec) i MMR (odra, świnka, różyczka). Zdarza się (jednak bardzo sporadycznie), iż te potrójne szczepionki prowadzą do uszkodzenia układu nerwowego. Mitem jest, iż szczepionka MMR mogłaby wywołać autyzm i zapalenie nieswoiste jelit.
Niektórzy rodzice bardziej objawiają działań ubocznych związanych z podawaną szczepionką niż chorób, przed jakimi ma chronić szczepionka. Lekarze podkreślają jednak, że ryzyko wystąpienia poważnych powikłań poszczepiennych jest bardzo niskie w porównaniu z ryzykiem, jakie niesie choroba dziecka. Ostrzegają, że rosnąca liczba nieszczepionych dzieci spowoduje, coraz częstsze choroby u dzieci.
Istotne jest, aby rodzice, podejmując decyzję o szczepieniu, byli poinformowani o aktualnym stanie wiedzy na jego temat.
Karolina J