Częstoskurcz jest to zmiana rytmu skurczów serca, dlatego jest to jeden z rodzajów arytmii, objaw polegający na zwiększeniu częstości skurczów powyżej normy. Częstoskurcz nie jest więc chorobą, a objawem. Częstość skurczów występująca w normie może zmieniać się w granicach 60-100 na minutę, w zależności od wieku, płci, temperatury, stanu wytrenowania danej osoby itp. Częstoskurcz występuje wtedy, gdy przekracza 100 na minutę.
Częstoskurcz może pojawić się przejściowo i nie mieć żadnego związku z chorobą lub być objawem choroby. Przy zdenerwowaniu wywołanym jakąkolwiek przyczyną, po wypaleniu nadmiernej ilości papierosów lub podczas gorączki ustrój reaguje przez zwiększenie częstości skurczów serca, które znikają po wygaśnięciu przyczyny. Wysiłek fizyczny także powoduje częstoskurcze ale jest to normalna reakcja serca. Takie częstoskurcze nie są zagrożeniem dla zdrowia, ale czasami powodują dolegliwości.
Jeżeli jednak częstoskurcz utrzymuje się stale lub towarzysza mu omdlenia z utratą przytomności, zawroty głowy, złe samopoczucie to można podejrzewać chorobę serca i należy wtedy zgłosić się do lekarza w celu wykonania niezbędnych badań. Bywa, że przyczyną może być zakażenie lub zmniejszenie ilości krwi krążącej w naszym ustroju lub zmniejszenie ilości krwinek czerwonych (niedokrwistość).
Częstoskurcz nie spowodowany chorobą serca nie powinien dawać objawów, a wykrywa się go przez mierzenie tętna na szyi lub w okolicach nadgarstka, czasami możemy zauważyć szybsze bicie serca o klatkę piersiową. Częstoskurcz wynikający z choroby serca może powodować omdlenia, zawroty głowy, a czasami nawet zatrzymanie akcji serca.
Karolina J