Cytomegalia, czyli choroba wtrętowa, jest nazywana również wirusową chorobą gruczołów ślinowych. Występuje prawie wyłącznie u noworodków i niemowląt do czwartego miesiąca życia. Jej charakterystycznym objawem jest powiększenie wątroby, śledziony, żółtaczka, niedokrwistość hemolityczna i skaza krwotoczna.
Wirus choroby wtrętowej wywołuje liczne zakażenia o przebiegu bezobjawowym. Dzieci ulegają zakażeniu na drodze krwi łożyskowej, co następuje w każdym okresie ciąży. Warunkiem jest wiremia kobiety ciężarnej. Wewnątrzmaciczne zakażenie płodu jest spowodowane przedwczesnym porodem.
Komórki zarażone wirusem charakteryzują się dużymi rozmiarami i obecnością wtrętów w jądrze i cytoplazmie. Jądro komórki położone jest brzeżnie, a mieszczące się w środku wtręty otoczone są przejrzystą warstwą.
Postęp choroby jest niezwykle szybki i kończy się śmiercią w ciągu kilku dni, godzin lub tygodni. W pojedynczych przypadkach dziecko udaje się utrzymać przy życiu. Wówczas jednak w późniejszym okresie życia mogą pojawić się u dziecka objawy niedorozwoju umysłowego.
Monika