+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Ciepłolecznictwo » Ciepłolecznictwo (leczenie ciepłem)

Ciepłolecznictwo (leczenie ciepłem)

Ciepłolecznictwo czyli inaczej leczenie ciepłem jest to dostarczanie do organizmu energii cieplnej. Ciepło jest dostarczane na zasadzie przenoszenia i przewodzenia, to właśnie odróżnia ciepłolecznictwo od innych zabiegów fizykoterapii, polegających również na przekazywaniu ciepła np. poprzez promieniowanie (promieniowanie podczerwone) lub wytwarzanie ciepła wewnątrz tkanek (pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości).

Każdy organizm może różnie reagować na dostarczone ciepło, jest to spowodowane min. od różnicy pomiędzy temperaturą dostarczanego ciepła a temperaturą organizmu, czasu poddawania organizmu nagrzewaniu, powierzchni ciała która jest poddawana nagrzewaniu.

Odczyn miejscowy i ogólny

Zmiany zachodzące w organizmie podczas nagrzewania można podzielić na odczyny: ogólny i miejscowy.

Odczyn miejscowy - naczynia krwionośne i limfatyczne ulegają rozszerzeniu w miejscu nagrzewania, jest on wynikiem podnoszenia temperatury tkanek, przez co jest zwiększony przepływ krwi. Ma to znaczenie w leczeniu stanów zapalnych.

Odczyn ogólny - powstaje w przypadku gdy do organizmu dostarczy się znacznie większą ilość ciepła niż organizm jest w stanie oddać. W tym przypadku następuje przegrzanie ustroju co skutkuje uruchomieniem się mechanizmu termoregulującego, przez co następuje nadmierne wydalanie potu wraz z dużą ilością wody, chlorku sodu oraz innych substancji mineralnych.

Należy pamiętać aby chorym poddawanym intensywnym zabiegom ciepłoleczniczym podawać wodę i chlorek sodu (sól kuchenną) aby uzupełnić występujące niedobory.

Zabiegi ciepłolecznicze wykorzystywane są w przypadku wzmożonego napięcia mięśni oraz powstającego przy tym bólu.

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie