Ciało obce w drzewie tchawiczo-oskrzelowym jest spowodowane trzymaniem przez dzieci w ustach różnych drobnych przedmiotów ii spożywaniem posiłków w trakcie zabawy.
Objawy kliniczne uzależnione są od okresu, jaki upłynął od momentu aspiracji ciała obcego, miejsca i stopnia zaczopowania dróg oddechowych, wielkości i rodzaju ciała obcego.
Większość ciał obcych przedostaje się do prawego drzewa oskrzelowego. W przebiegu choroby wyróżnia się cztery okresy: objawów ostrej obturacji dróg oddechowych, objawów utajnionych (okres skąpoobjawowy), ostrych powikłań zapalnych oskrzeli i płuc, objawów związanych z wytworzeniem nieodwracalnych uszkodzeń oskrzelowo-płucnych.
Odkrztuszenie ciała obcego w początkowym okresie choroby zdarza się rzadko. Czasami zauważa się odkrztuszanie ciał obcych, zwłaszcza kłosów, wraz z ropą już po wytworzeniu trwałych uszkodzeń oskrzelowo-płucnych.
Metodą leczenia jest bronchoskopia. Wczesne usunięcie ciała obcego, przed wystąpieniem powikłań zapalnych, jest warunkiem pełnego wyleczenia bez wytworzenia trwałych uszkodzeń oskrzelowo-płucnych.
Monika