Choroba trzewna (celiakia) spowodowana jest nadwrażliwością jelita cienkiego na gluten zawarty w pożywieniu. Gluten jest białkiem, które występuje w ziarnach zbóż. Nie ma go w kukurydzy i ryżu, dlatego tez dieta osób chorych na celiakię opiera się głównie na produktach pochodzących od tych roślin. Nietolerancja glutenu jest przyczyną zaniku kosmków jelitowych w błonie śluzowej jelita cienkiego.
Choroba trzewna to choroba uwarunkowana genetycznie i statystycznie występuje dwa razy częściej u kobiet niż u mężczyzn. Występowanie choroby u krewnego pierwszego stopnia zwiększa ryzyko jej wystąpienia. W przypadku celiakii chorzy zmuszeni są do stosowania przez całe życie diety bezglutenowej.
Wyróżnia się trzy postacie choroby trzewnej:
a) postać pełnoobjawowa (klasyczna, aktywna) – charakteryzuje się bólami brzucha, biegunkami, wzdęciami, utrata apetytu, niedożywieniem a także ogólnym zmęczeniem.
b) postać ubogoobjawowa (niema) – charakteryzuje się typowymi objawami w błonie śluzowej jelita, brak jest z kolei objawów klinicznych typowych dla postaci aktywnej tej choroby.
c) postać ukryta (latentna) – charakteryzuje się występowaniem przeciwciał, mimo że biopsja jelita cienkiego nie wykazała żadnych zmian, brak jest objawów klinicznych choroby.
Marta P