Choroba ptasia (ornitoza) jest pojęciem zbiorczym, które obejmuje papuzicę i inne postacie choroby ptasiej, które SA wywołane przez spokrewnione z grupą drobnoustroje charakterystyczne dla innego ptactwa. Chorobę wywołują bakterie zaszeregowane do rodzaju Chlamydozoon.
Ornitoza występuje endemicznie. Drobnoustroje znajdują się w wydzielinach i wydalinach ptaków oraz mogą rozprzestrzenić się na ludzi drogą wziewną z kurzem z pierza chorych ptaków, rzadziej przez skaleczoną skórę.
Okres wylęgania choroby ptasiej to około 2 tygodnie. Rozwój choroby poprzedzają bóle mięśniowe i bóle głowy. Gorączka narasta stopniowo i jest ciągła. Kaszel ma charakter napadowy i drażniący. W stanach o ciężkim przebiegu obserwowany jest niepokój, bezsenność i zamroczenie. Tętno jest zwolnione do wysokiej gorączki i ulega przyspieszeniu w drugim tygodniu choroby. Niekiedy stwierdza się powiększoną śledzionę oraz wysypkę o typie wybroczynowym.
Objawy słuchowe i opukowe płuc są skąpe, a radiologicznie stwierdza się miękkie, słabo zarysowane cienie, przeważnie w jednym płucu.
W obrazie morfologicznym krwi stwierdza się leukopenię z limfopenią i brak komórek kwasochłonnych.
Monika