Choroba Parkinsona
Jako przyczynę choroby Parkinsona podkreśla się rolę czynników genetycznych. Na skutek zniszczenia komórek nerwowych w istocie czarnej (część mózgu) dochodzi do zmniejszenia ilości wydzielanej przez nie dopaminy. Jest to neuroprzekaźnik odpowiadający za przekazywanie części informacji w mózgu. Parkinson powstaje prawdopodobnie, gdy na mózg oddziaływają substancje toksyczne, Dy dojdzie do mechanicznego uszkodzenia mózgu lub gdy organizm sam produkuje substancje, które niszczą komórki nerwowe w organizmie odpowiedzialne za kontrolę płynności ruchów.
Choroba Parkinsona jest nieuleczalna, jej przebieg postępuje. Tylko odpowiednie leczenie może spowolnić jej przebieg i zmniejszyć nasilające się objawy. Chorują najczęściej ludzie po 60. roku życia. Po 70. roku życia jej objawy występują u prawie 2 % osób. Częściej chorują mężczyźni niż kobiety.
Powikłania choroby Parkinsona
Jako możliwe
powikłania choroby Parkinsona mogą wystąpić: infekcje, upadki, złamania kości, zaburzenia połykania i otępienie mózgowe.
Monika K
Mam 34 lata . Moja babcja miala chorobe Parkinsona. M i bardzo drza rece ,nasila sie to podczas pracy fizycznej.jest to bardzo widoczne. czy moga to byc pocz atki choroby . ~Halina
A w jakich dokładnie okolicznościach się to pojawia? Czy te drżenia pojawiają się gdy ręka jest w spoczynku a zanikają gdy zaczynasz poruszać ręką? Poza tym czy dotyczą tylko palców, rąk? Czy też innych części ciała? Czy pojawiają się inne zaburzenia neurologiczne, zaburzenia czucia, masz problemy z podnoszeniem przedmiotów, nie masz siły ich podnieść, czy występuje ból, mrowienia rąk, zaburzenia widzenia?
Nie można wykluczyć parkinsona, zwłaszcza gdy występował w rodzinie, ale trzeba też brać pod uwagę inne schorzenia. ~medisa_pl