Choroba krwotoczna noworodków jest spowodowana niedoborem czynników krzepnięcia, które są zależne od witaminy K, czyli II, VII, IX i X. Występuje częściej u noworodków karmionych piersią, z powodu nie otrzymania witaminy K. ilość tej witaminy w mleku kobiecym jest o wiele niższa niż w mleku krowim.
Objawy choroby krwotocznej najczęściej dotyczą układu pokarmowego, w postaci krwawych wymiotów i smolistych stolców. Równocześnie występuje bladość, tachykardia lub wstrząs krwotoczny. Krwawienie pojawia się w ranie pępkowej, a u dziewczynek mogą wystąpić masywne krwawienia z pochwy. Utajone postaci krwawień występują rzadko. Są to najczęściej wylewy do płuc, wątroby, nadnerczy i mózgu. Towarzyszą im krwotoki lub wybroczyny do skóry.
W badaniach laboratoryjnych oprócz niedoborów czynników krzepnięcia stwierdza się przedłużenie czasów protrombiny i trombiny oraz niedokrwistość.
Większa możliwość wystąpienia choroby krwotocznej u wcześniaków i noworodków z grupy ryzyka jest podstawą zalecenia profilaktycznego podania witaminy K po urodzeniu.
Monika