+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Niedrożność jelit » Choroba Hirschprunga

Choroba Hirschprunga

Choroba Hirschprunga jest czynnościową niedrożnością przewodu pokarmowego. Wskutek wrodzonego braku zwojów nerwowych warstwy podśluzowej i mięśniowej zanika ruch perystaltyczny w końcowym odcinku okrężnicy oraz odbytnicy.

W warunkach nieprawidłowych spotyka się stany niedrożności czynnościowej, które są nazywane agangliozą. Charakteryzują się wzmożonym wydzielaniem acetylocholiny, wzmożoną czynnością acetylocholinoesterazy i uwolnieniem katecholoamin.

Chorobę Hirschprunga charakteryzuje brak komórek Meissnera w warstwie podśluzuwkowej jelita oraz wzmożona działalność acetylkocholinoesterazy i zwiększona liczba krętych włókien nerwowych.

Choroba Hirschprunga występuje w około 10 dniu dziecka i objawia się powiekszeniem brzucha, wymiotami, wzdęciami, niemożnością oddania stolca i gazów. Badanie gumowym zgłębnikiem i przezwyciężenie skurczowego odcinka powoduje obfite oddanie gazów i stolca.

Tylko lewatywy, wykonane w najlżejszych postaciach choroby, mogą doprowadzić dziecko będące w dobrym stanie do masy ciała około 10 kg.

Monika

Moja wnuczka (3 lata) cierpi na przewlekłe zaparcia. Jest pod opieką lekarzy i ostatnio zaczęło się mówić o chorobie Hirschprunga. Przed nią jeszcze badania, które mają tę diagnozę potwierdzić/wyluczyć. Dorotka jest wesołym, prawidłowo rozwijającym się dzieckiem, ale jest bardzo szczupła, waży niespełna 12 kg i od kilku miesięcy waga ta się nie zmienia.
Chciałabym zapytać, czy są sposoby leczenia choroby Hirschprunga, jakie są rokowania i jakie zagrożenia. Bardzo się niepokoję, a nigdzie nie potrafię znaleźć informacji na ten temat.

Babcia Ania ~Babcia Ania
Więcej informacji można przeczytać pod adresem http://www.echirurgia.pl/jelita/choroba_hirschsprunga.htm

Znajdzie Pani tu opis leczenia. Co do rokowania to jeszcze trudno o tym mówić. Jednak dużo osób z ta chorobą dobrze funkcjonuje w życiu. ~medisa.pl
Tę chorobę leczy się tylko operacyjnie. Nie ma innej możliwości. Mam dwuletnią córeczkę i już od roku jeteśmy, po operacji usunięcia bezzwojowego odcinka i zamknięcia stomii. Jest dobrze, ale wiem, że, to podstępna choroba.Jesteśmy pod opieką CZD w Warszawie, najgorsze są przeziębienia i katar, bo zwykle ma to odzwierciedlenie w jelitach. Biegunki...Nam pomaga smecta, a na co dzień jemy jogurty, jabłuszka i żytni chleb. ~Lenka
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie