+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Metabolizm » Cholesterol

Cholesterol

Cholesterol jest to związek chemiczny obecny w różnych ilościach w większości pokarmów bogatych w tłuszcze, głownie w jajkach, mleku i jego produktach. Wątroba wytwarza cholesterol i z niej przechodzi on z żółcią do pęcherzyka żółciowego. Wątroba nie jest jedynym źródłem cholesterolu w ustroju, ponieważ przewód pokarmowy wchłania około 25% cholesterolu spożywanego wraz z pokarmem.

Na ogół uważa się, iż cholesterol jest szkodliwy dla zdrowia, należy jednak wyjaśnić, iż spośród dwóch rodzajów cholesterolu, określonych symbolami LDL i HDL, szkodliwy jest tylko cholesterol LDL, natomiast cholesterol HDL jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ustroju i nie ma szkodliwego wpływu na układ krążenia.

Cholesterol ma wiele zadań w ustroju. Przede wszystkim stanowi podstawowy element tworzący powłokę ochronną wszystkich komórek w ustroju- błonę komórkową. Jest także składnikiem żółci i służy do syntezy steroidów, ważnych związków, koniecznych do prawidłowego funkcjonowania ustroju.

Przeciętne stężenie cholesterolu jest różne u różnych osób, głównie biorąc pod uwagę wiek, płeć i miejsce zamieszkania (co odpowiada za sposób odżywiania się).

Stężenie powyżej 220 mg na decylitr (100 cm3) krwi stanowi pewne zagrożenie dla zdrowia, natomiast stężenie powyżej 240 mg stanowi już rzeczywiste zagrożenie.

Właściwe stężenie cholesterolu nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, gdyż jest wykorzystywany zgodnie ze swym przeznaczeniem. Niektóre przyzwyczajenia i okoliczności mogą podnosić to stężenie. Jeżeli dochodzi do takiej sytuacji, to tym samym wzrasta ryzyko zachorowania na pewne choroby.

Wśród chorób spowodowanych zawyżonym stężeniem cholesterolu we krwi znajdują się zaburzenia czynności układu krążenia wywołane gromadzeniem się substancji tuszowych wewnątrz ścian naczyń krwionośnych, ataki dusznicy bolesnej, zawał serca i udary mózgowe jako następstwa zatorów, nadciśnienia krwi lub miażdżycy naczyń.
Cholesterol może mieć także wpływa na tworzenie się kamieni w pęcherzyku żółciowym oraz bolesne ataki kolki żółciowej.

We wszystkich tych powikłaniach występuje poważne zagrożenie życia chorego, wymagające poddawania się skomplikowanym, a czasami ryzykownym zabiegom leczniczym.

Karolina J

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie