Chemioterapia można powiedzieć, że jest to każda metoda leczenia związkami chemicznymi (czyli lekami). Jednak najczęściej termin ten jest stosowany w praktyce do chemioterapii nowotworów złośliwych.
Leki przeciwnowotworowe stosuje się zazwyczaj dożylnie, czasami nawet bezpośrednio do nowotworu, jak w przypadku raka pęcherza moczowego, kiedy roztwór leku, wprowadza się przez cewnik do cewki moczowej, i wlewa do pęcherza.
Wskazania do chemioterapii są podyktowane głównie rodzajem nowotworu i stopniem jego rozwoju. Jedne nowotwory są mało wrażliwe na to leczenie, np. rak nerki u dorosłych, rak wątroby i rak trzustki, a inne, takie jak rak sutka, rak jądra i nowotwory kości są bardzo wrażliwe. Jeśli nowotwór jest w początkowej fazie rozwoju, to w wielu przypadkach można wyleczyć go zwykła operacją. Jeśli jednak rozprzestrzenił się już po całym ustroju, dając przerzuty do różnych narządów, nie można go już wyleczyć operacyjnie i jedynym wyjściem pozostaje chemioterapia, która dotrze do wszystkich przerzutów, a czasami wyjściem jest także radioterapia.
Czasami chemioterapię stosuje się przed operacją, aby zmniejszyć masę nowotworu, a także ułatwić samą operację Częściej jednak stosuje się chemioterapię po operacji, aby zniszczyć do końca komórki rakowe, które mogły pozostać w ustroju.
Karolina J