Celiakia (enteropatia)
Celiakia (enteropatia) jest stanem zapalnym jelita cienkiego, co uniemożliwia prawidłowe wchłanianie składników odżywczych z pokarmu. Celiakia jest także nazywana enteropatią glutenozależną i może prowadzić do poważnych deficytów witamin i minerałów, w wyniku czego dochodzi do poważnych zaburzeń i niedożywień.
Przyczyną celiakii
Przyczyną celiakii jest nietolerancja glutenu (białko zawarte w pszenicy) oraz podobnych protein, które występują w ziarnach żyta, jęczmienia i owsa, prowadzi do zapalenia oraz uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego.
Objawy celiakii
Objawy celiakii są bardzo różne, mają różne nasilenie. Zazwyczaj rozwijają się stopniowo i są rozpoznawane u osób w każdym wieku. Niemowlę, chore na celiakię, po wprowadzeniu do diety glutenu, staje się mizerne i apatyczne. Pojawia się jasny, obfity, silnie cuchnący stolec. U osób dorosłych może wstąpić zmęczenie, apatia, bóle brzucha, anemia, duszność, owrzodzenia jamy ustnej. Bywa, że choroba może przybrać skrajnie ciężką postać - chory tarci na wadze, ma wymioty i biegunkę. Podczas celiakii może wystąpić swędząca, czerwona wysypka na ciele (znana jako opryszczkowate zapalenie skóry)
Leczeni celiakii
Jedynym sposobem leczeni celiakii jest stosowanie ścisłej diety bezglutenowej przez całe życie. Osoby, chore na celiakię nie mogą spożywać pszenicy, żyta, jęczmienia ani owsa, a także wszystkich produktów które je zawierają. Lekarz poinformuje chorego, których produktów nie może jeść, może polecić bezglutenowe odpowiedniki oraz przepisać preparaty uzupełniające (witaminy i minerały).
Karolina J