+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Kości » Budowa kości

Budowa kości

Kość jest zbudowana z bardzo wielu komórek kostnych. Posiada dwie warstwy, zewnętrzną i wewnętrzną. Warstwa zewnętrzna to kość zbita. Zawiera liczne lite słupy, które są zbudowane z gęstego materiały.

Warstwa wewnętrzna kości to kość gąbczasta. Zawiera liczne beleczki podobne do budowy plastra miodu. W przestrzeniach pomiędzy beleczkami znajdują się: szpik kostny, tłuszcz oraz naczynia krwionośne.

Kość zbita

Kość zbita tworzy zewnętrzną warstwę kości na jej poprzecznym przekroju. Najwięcej jej znajduje się na trzonach kości rąk i nóg. Posiada liczne lite słupy, które są mocne i twarde. Kość jest najgrubsza w miejscach, które muszą wytrzymywać największy nacisk. Dzięki temu jest ochraniana przed złamaniami.

Kość gąbczasta

Kość gąbczasta jest to wewnętrzna warstwa kości na przekroju poprzecznym. Zbudowana jest z licznych sieci beleczek kostnych. To one sprawiają, że jest krucha i słaba. Między beleczkami znajdują się naczynia krwionośne, szpik kostny i tłuszcz.

Monika K

Drogi Konsultancie

Nie jestem w żaden sposób związany z medycyną, ale jako tłumacz języka angielskiego, dostałem do przetłumacznia osteoporozę.
Potrzeba tu jest bardzo znajomość budowy kości i nie tylko.
Dużo wyrażeń udaje mi się znaleźć w słownikach lub w internecie, ale nie wszystkie.
Są takie dwa wyrażenia, które się powtarzają:

endocortical bone - zbita warstwa kości na jej powierzchni wewnętrznej, która bezpośrednio graniczy ze szpikiem kostnym (moja interpretacja)

intracortical bone - kość wewnątrzkorowa
czy można te wyrażenia tak przetłumaczyć?

I jeszcze jedno pytanie - czy wewnątrz szpiku kostnego są jakieś kosteczki - coś w rodzaju żebrowania - może to głupie pytanie, ale zdecydowałem się je zadać ~Andrzej S Toruń
endocortical bone - warstwa korowa wewnętrzna granicząca ze szpikiem
intracortical bone - warstwa śródkorowa

W szpiku kostnym brak *kosteczek*, tu mieszczą się komórki kriotwórcze, komórki kościogubne (osteoklasty) i tworzące kość, kościotwórcze (osteoblasty) znajdujące się pomiędzy tkanką łączną. ~medisa.pl
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie