Brodawczakowatość ciemniejąca skóry to choroba, która polega na zgrubieniu i ciemnym zabarwieniu skóry w okolicach szyi, karku, pod pachami i wokół narządów płciowych. Obraz kliniczny powodują zmiany anatomiczne takie ja: nadmierne przebarwienie, nadmierne rogowacenie, nadmierny przerost brodawek skórnych.
Brodawczakowatość dzieli się na dwie odmiany: łagodną, występującą w wieku młodzieńczym oraz złośliwą, która powstaje u ludzi starszych w związku z rakiem różnych narządów wewnętrznych lub rakiem sutka u kobiet.
Czerwień warg i błona śluzowa jamy ustnej mogą być również zajęte. Zmiany pojawaiaja się na języku, wargach, dziąsłach i podniebieniu. Zmiany na czerwieni warg mają postać zlewnych wyrośli brodawkowatych o podobnej budowie co skóra, jednak bez przebarwień.
Zmiany na grzbiecie języka to głównie przerost brodawek językowych, w skutek czego bruzdkowanie powierzchni błony śluzowej ulega pogłębieniu, a błona śluzowa sprawia wrażenie aksamitnej. Często język jest suchy, popękany i czerwony. Może towarzyszyć suchość w jamie ustnej. Zmianie na języku nie towarzyszą zamiany zabarwienia.
Monika