Blok przewodzenia przedsionkowo-komorowego jest to częściowe albo całkowite przerwanie w określonym miejscu układu przewodzącego serca, impulsu elektrycznego, odpowiadającego za regularną częstość rytmu serca. Czasami blok wywołuje mimowolne kurcze przedsionków i komór. Wtedy komory kurczą się rzadziej niż zwykle. Blok przewodzenie wskazuje zwykle na ukryte choroby serca i często pojawia się po przebytym zawale. Częściowy blok nie zawsze daje objawy oraz nie wpływa na częstość prace serca. Wykryć można go za pomocą badania EKG.
Pacjent może zdawać sobie sprawę z nieregularności bicia serca, spowolnienia lub okresowego wypadania uderzeń pracy serca. W poważniejszych przypadkach blok przewodzenia utrudnia dopływ krwi do mózgu, powodując trudności w krążeniu mózgowym. Objawami są zawroty głowy, zaburzenia zachowania, a czasem omdlenia i napady drgawkowe.
Wszystkie rodzaje bloków utrudniają normalną pracę serca i są przyczyną bólów w klatce piersiowej, duszności i obrzęków w okolicy kostek. Leczenie bloku przewodzenia polega an podawaniu leków poprawiających przewodzenie lub wszczepieniu rozrusznika serca, który przejmuje kontrolę nad pracą komór, przez wytwarzanie bodźców elektrycznych pobudzających mięsień serca.
Karolina J