Badanie radiologiczne
Badanie radiologiczne jest to metoda diagnostyczna dzięki której uzyskuje się obraz wnętrza ciała ludzkiego przy użyciu promieni rentgenowskich. Promieniowanie rentgenowskie jest dziś stosowane do badania szkieletu, klatki piersiowej, zębów, naczyń krwionośnych oraz układu trawiennego.
Jak działają promienie rentgenowskie?
Promienie rentgenowskie, zwane inaczej promieniami X, otrzymuje się przez uderzenie wiązki elektronów w element zbudowany z metalu ciężkiego. Powstałe wtedy promieniowanie jest pochłaniane przez tkanki ciała w różny sposób, co zależy od ich gęstości, np. kości bardzo dobrze pochłaniają promienie rentgenowskie, ponieważ mają dużą gęstość, z kolei skóra, krew, tłuszcz, czy powietrze znajdujące się w wewnątrz pustych narządów pochłaniają promienie słabo.
Promienie X, podczas prześwietlenia przechodzące przez ciało, zapisywane są na specjalnej kliszy. Tak właśnie powstaje obraz prześwietlonej części ciała. Promienie X nie przepuszczają do kliszy gęstych tkanek, takie jak kości, natomiast promienie przechodzące przez miękkie tkanki powodują jej prześwietlenie. Na kliszy wszystkie grube tkanki, nie przepuszczające promieni X są białe, a tkanki miękkie, czyli te przepuszczające promienie są ciemne. Wykorzystanie nowoczesnych technik pozwala na uzyskanie zdjęć rentgenowskich o bardzo wysokiej jakości.
Karolina J
CZY przeswietlenie retgenowski -jest jakies restrykcje zebyt nie przebywac zdziecmi. ~Daniela