Atlas to pierwszy krąg szyjny. Jest to krąg szczytowy, którego charakterystyczna cechą jest brak trzony, który złączył się z powierzchnią górną trzonu następnego kręgu (kręgu obrotowego).
Atlas ma kształt pierścieniowaty, składa się z łuku przedniego i tylnego oraz dwóch części bocznych. Na powierzchni przedniej łuku przedniego odnajdujemy mały guzek przedni, a na powierzchni tylnej powierzchnię stawową - dołek zębowy. Łuk tylny również posiada guzek, ale zawiera także bruzdę tętnicy kręgowej. Części boczne przystosowane są do dźwigania głowy, nie ma wyrostków stawowych, które są charakterystyczne dla innych kręgów, ale na stronie górnej i dolnej pojawiają się powierzchnie stawowe górne i dolne.
Powierzchnie stawowe górne służą do połączenia z powierzchniami stawowymi kości potylicznej, którymi są kłykcie potyliczne. Dołki stawowe dolne służą do połączenia kręgu szczytowego z drugim kręgiem szyjnym.
Wyrostki poprzeczne są dłuższe, mocniejsze i znacznie bardziej bocznie rozstawione niż u innych kręgów szyjnych. Służą one za miejsca przyczepu mięśni obracających głowę. Wyrostki nie mają bruzdy nerwu rdzeniowego oraz obu guzków.
Monika