+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Astma » Rokowanie w leczeniu astmy

Rokowanie w leczeniu astmy

Rokowanie w leczeniu astmy jest na ogół bardzo dobre. U dzieci choroba w bardzo znaczący sposób może ustąpić zaraz po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Niestety, niektórzy dorośli muszą stale stosować leki przeciwzapalne, ponieważ mogą w ten sposób uniknąć nowotworów.

Uzasadnione jest objęcie chorego opieką szpitalną tylko w jednym, ciężkim, choć rzadkim przypadku. Jest to stan astmatyczny. W nim duszność oraz świszczący oddech nie ustępują lub ustępują jedynie częściowo przy wykorzystaniu zwykłych metod leczenia. Dodatkowymi objawami są bladość, pocenie się, szybkie bicie serca. Chory ogólnie bardzo źle się czuje. Przy braku poprawy pod wpływem dostępnych środków leczenia, należy przewieźć chorego do szpitala. Tam leki zostaną mu podane dożylnie.

Chorzy na astmę oraz dodatkowo cierpiący na zapalenie oskrzeli nie używają aerozoli, które w ich przypadku są mało skuteczne. Dzieje się tak dlatego, ponieważ oskrzela są niedrożne. Rozpylane cząsteczki nie osiągają pęcherzyków płucnych. W tym przypadku leki również muszą być podane doustnie lub dożylnie po przewiezieniu do szpitala.

Leki w postaci aerozolu stosuje się na żądanie. Wziew potrzebny jest wtedy, gdy zwiększa się duszność. Taki sposób sympatykomimetyków jest dużo skuteczniejszy od stosowania ich regularnie.

Monika K

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie