W zabiegu arsonwalizacji do celów leczniczych wykorzystuje się prądy o wysokiej częstotliwości. Prądy te przebiegają w postaci fali gasnącej, o krótkim czasie trwania. Zabiegi arsonwalizacji można wykonywać miejscowo i ogólnie.
Zabiegi arsonwalizacji miejscowe wykonywane są przy użyciu specjalnych elektrod kondensatorowych, z węgla lub grafitu, można również wykonywać zabieg przy użyciu elektrod próżniowych, które mają postać szklanych baniek opróżnionych z powietrza. Przesuwanie tych elektrod w czasie wykonywania zabiegu, powoduje wyładowania w postaci iskier przeskakujących między skórą a powierzchnią elektrody. Ustawienie elektrody w małej odległości od skóry powoduje przepływ energii w postaci tzw. ciemnych wyładowań.
Działanie omawianych prądów opiera się na ich wpływie na naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe skóry. W czasie zabiegu jest wytwarzana niewielka ilość ciepła, co jest spowodowane gasnącym charakterem drgań oraz długimi przerwani między nimi.
Arsonwalizacja znajduje zastosowanie w leczeniu nerwobólów, zaburzeń czucia, świądu oraz odmrożeń. Natomiast zabiegi ogólne stosowane są w leczeniu nerwicy wegetatywnej, stanów wyczerpania nerwowego oraz bezsenności.