Apraksja
Apraksja (dawniej asymbolia ruchowa) to całkowita (dyspraksja -częściowa) niezdolność wykonywania celowych, wyuczonych ruchów spowodowana uszkodzeniem lewej półkuli mózgu. Często towarzyszy defektom tj. afazja, agnozja i zaburzenie pamięci.
Typy apraksji
- Apraksja ruchowa (motoryczna, kinetyczna apraksja kończyn);
- Apraksja ideomotoryczna (wyobrażeniowo-ruchowa;
- Apraksja ideacyjna (wyobrażeniowa): apraksja konstrukcyjna i apraksja ubierania się.
Apraksja ruchowa (motoryczna, kinetyczna apraksja kończyn)
Apraksja ruchowa jest zwykle związana z uszkodzeniami zarodkowymi lewej półkuli mózgu (do tyłu za bruzdą Rolanda). Jest spowodowana utratą kinestetycznych engramów i dotyczy niezdolności wykonywania precyzyjnych ruchów jedną zazwyczaj dłonią pn. zapinania guzików, krojenie chleba, wkładania listu do koperty.
Apraksja ideomotoryczna (wyobrażeniowo-ruchowa)
Apraksja ideomotoryczna jest związana z uszkodzeniem tylnej części lewej lub dominującej półkuli (okolice zakrętu nadbrzeżnego). Charakteryzuję ją niezdolność wykonywania ruchów obiema dłońmi na wyraźne polecenie, choć spontanicznie potrafi to zrobić - chorzy nie potrafią więc naśladować prezentowanych im ruchów. W tym zaburzeniu engram kinetyczny jest zachowany lecz nie dostępny dowolnie.
Ola B
Witam mam 33 lata u lekarza nie byłem oooooooooo aż nie spodziewanie pewnego ranka wykrenciło mi lewą strone języka i dziwną reakcje lewej ręki, czy warto udać sie z tym do lekarza czy jest na to inna rana ~mk
Rady nie ma, ponieważ nie wiadomo co było przyczyną dolegliwości. Należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu i wykonać badania krwi (morflogia, glukoza, jonogram, OB) i ogólne moczu. W dalszej kolejności rozważyć konieczność wizyty u neurologa. ~medisa.pl
U mojej żony zdiagnozowano apraksję i afazję ruchową .Po udarze mózgu nie mówi co robić? ~Zygmunt