Aparat Golgiego jest jedną ze struktur występujących w komórce. Składa się z drobnych kolistych tworów, zwanych ciałkami Golgiego, które są rozproszone w cytoplazmie komórkowej w pobliżu jądra lub łączą się w niteczki albo siateczki. Siateczka jest bardzo dobrze widoczna po impregnacji srebrem lub osmem i występuje wyraźniej w dużych kolistych komórkach nerwowych zwojów rdzeniowych.
Aparat Golgiego jest zbudowany z równolegle ułożonych spłaszczonych cystern, które na skrawkach wyglądają jak równoległe układy błon. Dodatkowo obserwuje się zgrupowania gęstych pęcherzyków ściśle związanych z cysternami oraz duże jasne wodniczki, które występują na brzegach aparatu.
Aparat Golgiego działa jak system błon kondensujących, zagęszczających krople lub ziarna produktów wytworzonych w odległych miejscach i dyfundujących do nich przez cytoplazmę. Produktami mogą być lipidy, żółtko, składniki żółci, hormony, enzymy. Błony układu spełniają funkcję zagęszczającą, która polega na odciąganiu wody z dojrzewających ziarnistości wydzielniczych.
Monika