Aorta to główna i największa tętnica w organizmie. Jej grubość porównuje się do grubości kciuka. Tętnica prowadzi krew bogatą w tlen z lewej komory serca do wszystkich części ciała. Po wyjściu z lewej komory aorta wstępuje do klatki piersiowej. Następnie zatacza łuk za sercem i zstępuje do dolnej części ciała. Tam rozgałęzia się, w celu unaczynienia kończyn dolnych.
Aorta ma grubą mięśniówkę. Jej zadaniem jest przenoszenie utlenowanej krwi z serca do tętnic obwodowych. Z kolei te zaopatrują w krew inne narządy. Utlenowana krew, która płynie do serca z płuc, jest przepompowywana przez lewą komorę i zastawkę aorty. Ten mechanizm zapobiega cofaniu się krwi. Potem krew płynie przez aortę wstępującą, łuk aorty oraz aortę zstępującą. Od tętnicy odgałęziają się naczynia prowadzące krew do wszystkich narządów ciała.
W aorcie rozwija się duża liczba chorób, co jest zagrożeniem dla zdrowia i życia człowieka. Czasami aorta i jej zastawka nie wykształcają się prawidłowo u płodu. Jest to pojedyncza wada lub część zespołu chorobowego, tetralodii Falltona. Możliwe jest również występowanie dwóch zamiast trzech płatków zastawki aorty. Wtedy staje się sztywna lub jest nieszczelna. Taka budowa zastawki utrudnia lewej komorze pompowanie krwi do krwioobiegu. Może to doprowadzić do niewydolności serca. W zwalczeniu tej wady pomaga zabieg chirurgiczny.
Monika K