+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Angioplastyka » Angioplastyka

Angioplastyka

Angioplastyka jest zabiegiem chirurgiczny polegającym na poszerzeniu naczyń krwionośnych, które zostały zwężone lub zatkane przez chorobę naczyniową serce, kończyn dolnych lub narządów wewnętrznych. Blaszki miażdżycowe - złogi tłuszczu odkładają się na ściankach naczyń krwionośnych i nie pozwalają swobodnie przepływać krwi. Angioplastyka, w której poszerza się tętnice dostarczające krew sercu, nazywa się angioplastyką wieńcową.

Angioplastyka balonowa

W przypadku agioplastyki balonowej (najczęściej stosowanej) konieczne jest przyjęcie pacjenta dzień przed zabiegiem do szpitala. Przed zabiegiem pacjent poddawany jest znieczuleniu miejscowym. Wprowadzana jest pacjentowi do tętnicy w kończynie dolnej cewnik (wąska, elastyczna rurka) z małym, przyczepionym do jednego końca balonikiem. Lekarze obserwują cewnik na monitorze podłączonym do aparatu rentgenowskiego, cewnik ten jest kierowany do zwężonej tętnicy wieńcowej i wypełniany powietrzem. To rozciąga zwężoną tętnice i pozwala na swobodny przepływ krwi. Na końcu spuszcza się powietrze i wyciąga cewnik.

Angioplastyka zazwyczaj jest skuteczna i można ją powtarzać jeśli tętnica znów zostanie zablokowana przez blaszki miażdżycowe. Czasami wprowadza się do tętnicy syntetyczną rurkę lub spiralę (stent), aby odblokować naczynie. Angioplastyka można też bezpiecznie stosować po wszczepieniu pomostów aortalno-wieńcowych (by-passy).

Odcinki tętnic, które są bardzo zmienione przez chorobę mogą nie nadawać się do agioplastyki balonowej. Alternatywną metodą odblokowywanie tętnic jest użycie rotablatora - obracającego się wiertła, które przewierca się przez złogi. Czasami używa się lasera.

Karolina J

Jak walczyć z bólem przy zablokowanych tętnicach nóg? ~g.g.
Można stosować leki p/bólowe. Jednak nie jest to leczenie przyczynowe. Należy skonsultować się z chirurgiem naczyniowym i z nim podjąć decyzję o prawidłowym leczeniu przyczynowym. ~medisa.pl
Ile się leży po takim zabiegu w swzpitalu? czy wogóle sie zostaje na noc? ~anka
Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie