+medisa.pl - Encyklopedia Zdrowia | Forum | Nowotwory | Choroby | Fizjoterapia | Anatomia
medisa.pl » Leki i substancje » Alkohol etylowy

Alkohol etylowy

Alkohol etylowy to trucizna protoplazmatyczna, która łatwo wchłania się do przewodu pokarmowego. Po 15 minutach wchłoniętych jest ponad 50% wypitego alkoholu, a jego obecność wykrywa się już po 5-10 minutach we krwi. Na proces eliminacji składają się: enzymatyczny metabolizm alkoholu w ustroju, jego wydalanie w postaci niezmienionej z moczem i powietrzem oddechowym.

Alkohol etylowy działa głównie narkotycznie na ośrodkowy układ nerwowy. W pierwszym etapie działania pojawia się pobudzenie ruchowe i psychiczne oraz wzmożenie czynności wegetatywnych, które jest spowodowane wyłączeniem hamującego działania kory mózgowej. Następnie obserwuje się sen podobny do snu narkotycznego. Przy dużym zatruciu dochodzi do zaburzeń czynności ośrodka układu oddechowego oraz układu krążenia, co prowadzi do zgonu.

Chorzy nieprzytomni wymagają intensywnej terapii. Płukanie żołądka zalecane jest u chorych, którzy wypili alkohol w jednorazowej porcji w czasie nie dłuższym niż 1 godzina przed przyjęciem do szpitala. Preparaty steroidowe mogą w niewielkim stopniu przyspieszyć metabolizm alkoholu etylowego. W masywnych zatruciach należy wykonać dializę otrzewnową lub hemodializę. Nie wolno podawać chorym w stanie śpiączki toksycznej insuliny oraz leków pobudzających ośrodkowy układ nerwowy.

Monika

Spis pojęć | Kontakt
© +medisa.pl - Internetowa Encyklopedia Zdrowia
Medycyna + Choroby + Zdrowie