Alergia na białka to reakcja alergiczna ze strony przewodu pokarmowego. Alergenami białkowymi mleka są najczęściej: kazeina, laktoalbumina, laktobetaglobulina.
W błonie śluzowej przewodu pokarmowego obserwuje się stan zapalny, obrzęk, zaczerwienienie oraz nacieki komórkowe. Przewlekłe zmiany prowadzą do wybroczyn oraz zmian zanikowych w górnych odcinkach jelita cienkiego zwiększenie częstości alergii prowadzi do nasilenia się biegunek.
Pierwsze objawy złej tolerancji białek w mleku występują już w 2-3 miesiącu życia, a powyżej 18 miesiąca samoistnie ustępują. Przebieg kliniczny może być różny: od burzliwych reakcji alergicznych biegunki toksycznej z odwodnieniem, aż do przewlekłych biegunek o typie tłuszczowym z niedoborami stanu odżywienia.
Leczenie alergii polega na eliminacji białka mleka w diecie. Zastępuje się je hydrolizatami, niemającymi cech antygenowych. Stosuje się także wyciągi mięsne i roztwory soli. W ciężkich przypadkach we wstępnej fazie leczenia podaje się glikokortykosteroidy.
Rokowanie zależy od typu reakcji klinicznej. Część chorych wykazuje dodatkowe reakcje ze strony układu oddechowego oraz skórne reakcje alergiczne.
Monika