Ciężkie reakcje alergiczne mogą objawiać się nudnościami, wymiotami, nagłym uczuciem osłabienia, dusznościami, rozległymi zmianami skórnymi. Niektóre reakcje mogą być nawet śmiertelne. Alergicy muszą nauczyć się rozpoznawać alergeny, które ich uczulają oraz starać się ich unikać.
Alergicy mają wrażliwe ciało, które reaguje na przynajmniej jedną (a zazwyczaj kilka) substancji, na które jesteśmy narażeni w życiu codziennym. Do takich substancji, które wywołują reakcję alergiczną należą: sierść zwierząt, pyłki roślin, kurz domowy (który zawiera roztocze) oraz żywność (np. jajka i skorupiaki). Alergeny mogą być zjedzone, wdychane, mieć bezpośredni kontakt ze skórą albo - tak jak ukąszenie przez owada - wstrzyknięte pod skórę. Reakcja alergiczna pojawia się zazwyczaj bardzo szybko.
Występują schorzenia, pozornie ze sobą nie związane np. astma, katar sienny, wyprysk (powierzchowne) zapalnie skóry czy pokrzywka, które wywoływane są zazwyczaj przez alergie.
Kiedy alergen zaatakuje organizm uczulonej osoby, broni się on, wytwarzając przeciwciała - białka łączące się z alergenami, tworząc w ten sposób kompleksy immunologiczne. Reakcje pomiędzy alergenem i przeciwciałem prowadzą do alergii u osoby uczulonej.
Są ludzie uczuleni na metalowe elementy, takie jak nikiel, który jest obecny w biżuterii i monetach. Kontakt z tym alergenem objawia się wysypką.
Karolina J