Aldosteron to hormon o budowie steroidowej produkowany przez warstwę kłębkową kory nadnerczy. Należy do mineralokortykoidów, które regulują gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Jego funkcją jest zatrzymywanie sodu oraz wody w organizmie oraz pobudzenie wydalania potasu, co powoduje wzrost ciśnienia i objętości krwi krążącej.
Biosynteza i wydzielanie aldosteronu podlega regulacji przez dwa mechanizmy. Jednym z nich jest obniżenie stosunku jonów sodu do jonów potasu, co jest sygnałem do produkcji hormonu.
Aldosteron działa również w układzie renina-angiotensyna-aldosteron (RAA). Spadek ciśnienia krwi, utrata wody lub jonów sodu w kłębuszku nerkowym powodują wydzielanie reniny. Ta z kolei wpływa na angiotensynogen odłączając od niego angiotensynę I, a odłączając dipeptyd powoduje powstanie angiotensyny II. Substancja działa na korę nadnerczy stymulując wydzielanie aldosteronu. Hormon z krwią ostaje się do kanalika dystalnego nerki, gdzie powoduje resorpcję zwrotną sodu. Wzrost ciśnienia w kłębuszku nerkowym to sygnał do zaprzestania produkcji reniny.
Niedobór aldosteronu może wywołać chorobę Cushinga, a nadmiar - chorobę Addisona.
Monika