Albinizm
Albinizm to zaburzenie metabolizmu aminokwasów, które prowadzi do tego, że przestaje być wytwarzany brązowy pigment - melanina, prawidłowo występująca w skórze, włosach i oczach. W efekcie albinosi mają bardzo bladą cerę i jasne włosy. Ich oczy wydają się być różowe, ponieważ prześwitują przez tęczówkę naczynia dna oka, prawidłowo zasłonięte przez melaninę.
Przyczyny albinizmu
Albinizm to wynik kilku mutacji genetycznych, które mogły zostać odziedziczone lub wystąpiły spontanicznie. U albinosów występuje wyższe niż u zdrowych ludzi ryzyko zachorowania na raka skóry. Albinizm to bardzo częsta choroba. W krajach tropikalnych może to być poważny problem zdrowotny, gdyż wielu albinosów umiera tam z powodu raka skóry. Cierpią także z powodu społecznego ostracyzmu jako następstwa ich bladej skóry.
Objawy albinizmu
Blada skóra, białe włosy, różowe tęczówki i czerwone źrenice. Uszkodzony wzrok u ludzi chorych na najpowszechniejszą formę albinizmu (postać oczno-skórną). Skłonność do oparzeń słonecznych z powodu braku melaniny, która zapewnia p[prawidłową ochronę skóry podczas opalania.
Karolina J