Akupunktura to metoda leczenia, która opiera się wyłącznie na filozoficznych założeniach starożytnej chińskiej medycyny ludowej. Mechanizmów jej działania nie da się zweryfikować standardowymi badaniami. Klasyczna medycyna odnosi się do akupunktury sceptycznie, ale znane są przypadki korzystnego działania przeciwbólowego. Choć lekarze uważają, że to tylko wywołanie pozytywnego działania na psychikę pacjenta.
Zdaniem chińskich lekarzy i filozofów chi (energia życiowa krążąca 14 kanałami w ciele człowieka) występuje w dwóch przeciwstawnych, ale uzupełniających się postaciach. Są to yin - energia pasywna i yang - energia aktywna. Jeżeli między tymi siłami zachowana jest równowaga to jesteśmy zdrowi, a jeśli jedna siła zaczyna dominować nad drugą to chorujemy. Meridiany (kanały) biegną tuż pod powierzchnią skóry. Wzdłuż każdego z kanałów leżą punkty akupunkturowe, które są odpowiedzialne za działanie narządów, np. serca, wątroby.
Wskazania do akupunktury: przewlekłe i ostre bóle, depresja, bezsenność, uzależnienia, dolegliwości trawienne, choroby kobiece, szumy w uszach, dolegliwości krążeniowe, astma, katar sienny, zaburzenia seksualne.
Przeciwwskazania do akupunktury: nowotwory, karmienie piersią, ciąża, hemofilia, choroby zakaźne, choroby przenoszone drogą płciową, choroby psychiczne, stany zapalne skóry, zaawansowana choroba wieńcowa, przebyty zawał serca oraz zainstalowany rozrusznik serca.
Monika