Ajurweda opiera się na założeniu, iż ludzie mogą pozostać zdrowi przy utrzymaniu równowagi fizycznej, umysłowej i duchowej, uzyskiwane jest to poprzez odpowiedni styl życia, dietę i ćwiczenia takie jak medytacje czy joga.
Osoby, które praktykują ajurwedę wierzą, że choroba pojawia się wtedy gdy ciało traci równowagę. Produkty takie jak zioła lecznicze, olejki i techniki oczyszczania (post i lewatywa), pomagają przywrócić ciału równowagę i wyzdrowieć. Na Zachodzie ajurwedę stosują osoby nie podsiadające wykształcenia medycznego, choć mają za sobą trzy lub cztery lata nauki ajurwedy. Ma ona zastosowanie najczęściej w chorobach przewlekłych takich jak zapalenie stawów, ogólne wyczerpanie, choroby kobiece, astma czy zespół jelita drażliwego.
Stosowanie tego typu leczenia nie jest powszechnie akceptowane i zalicza się do medycyny alternatywnej. Diagnoza opiera się na ocenie przez praktyka naturalnej równowagi energii, praktyk pyta o styl życia, bada puls, zwraca uwagę również na skórę, głos, brzuch, mocz, stolec i wygląd ogólny i dopiero wtedy zasugeruje po odpowiedniej analizie masaże, techniki oczyszczające i inne metody leczenia.
Karolina J