Afty nawracające to przewlekła choroba charakteryzująca się wysiewami powierzchownych nadżerek, które są pokryte włóknikowym nalotem silnie związanym z podłożem. Nadżerki są również otoczone rąbkiem zapalnym. Pojedyncze lub mnogie wykwity przypominają czasami pęcherzyki podobne do opryszczki. Wysiewają się pojedynczo na niezmienionej błonie śluzowej, nawracają okresowo. Nadżerki są bolesne i ustępują bez pozostawienia blizny.
Afty umiejscawiają się najczęściej na końcu języka, w okolicach podjęzykowej, na błonie śluzowej warg i policzków oraz w zachyłkach błony śluzowej. Często obejmują także podniebienie miękkie i łuki podniebienne. Nie spotykamy ich na skórze oraz czerwieni warg.
Etiologia aft nie jest znana. Pewną rolę w ich powstaniu odgrywają przewlekłe choroby układu pokarmowego (np. niedokrwistość, nadkwasota, choroby wątroby), zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego, stany fizjologiczne - miesiączka, niedokrwistość, choroby pasożytnicze i zakaźne.
Leczenie aft jest trudne. Niektóre leki powodują wyraźne gojenie i ustępowanie nadżerek, ale znacznie większy i trudniejszy problem to zapobieganie nawrotom.
Monika