Aftoid Pospischilla Feyertera
Aftoid Pospischilla Feyertera to rzadko spotykana choroba zakaźna. Jest ona wywoływana przez wirus opryszczki zwykłej (Herpex simplex). Choroba trwa od dwóch do trzech tygodni. Charakterystyczną cechą aftoidujest ostry gorączkowy przebieg, zapalenie jamy ustnej oraz ślinotok. Występuje jako choroba wtórna po przebytych chorobach zakaźnych (takich jak płonica, krztusiec, odra) u niemowląt i małych dzieci.
Objawy aftoidu
Najczęstsze objawy aftoidu to wykwity pod postacią pęcherzy wielkości fasoli. Pojawiają się one nagle rzutami na zarumienionym podłoży. Ich najczęstsze umiejscowienie to jama ustna: grzbiet języka, dziąsła, podniebienie, gardło, przełyk. Na skórze twarzy umiejscawiają się w otoczeniu ust i otworów nosa a także na końcach palców i narządach płciowych.
Pęcherze są początkowo wypełnione płynem przezroczystym. Później mętnieją, pękają, mogą się zlepiać i pozostawiają na błonie śluzowej nadżerki pokryte szarożółtym nalotem. Na skórze pokrywają się strupami oraz mogą ulegać wtórnej infekcji. Najbliższe węzły chłonne są powiększone i bolesne, a w ciężkich postaciach dominują procesy wrzodziejące w krtani i przełyku.
Pęcherze są najczęściej podnaskórkowe i podnabłonkowe. Ich pokrywa jest utworzona ze wszystkich warstw nabłonka i wykazuje objawy nadmiernego i nieprawidłowego rogowacenia. W dnie pęcherzy znajdują się rozszerzone naczynia krwionośne oraz gęsty naciek okrągłokomórkowy.
Monika
Witam. A w jaki sposb sie to leczy?? ~Xxx