Aerozoloterapia jest to terapia polegająca na podawaniu leków drogą wziewną w postaci aerozolów. Jest to podstawowa metoda w zwalczaniu czynników patogennych chorób układu oddechowego takich jak: zastój śluzu, skurcz oskrzeli, stan zapalny błony śluzowej.
Leczenie inhalacyjne jest skuteczne i zależy od możliwości dotarcia i osadzenia się aerozolu w odpowiednich odcinkach układu oddechowego. Osadzenie się (depozycja) jest związane z wielkością cząsteczek wytwarzanych przez aparat inhalacyjny oraz od techniki inhalacji, która jest zależna od wieku pacjenta.
Cząsteczki o małym przekroju docierają do pęcherzyków płucnych. Natomiast większe cząsteczki osądzają się jedynie w górnych drogach oddechowych, tchawicy i oskrzelach głównych. Możliwość uzyskania odpowiedniej wielkości cząsteczek jest zwiazana z rodzajem aparatu inhalacyjnego.
Na osadzanie się cząsteczek aerozolu mają wpływ zawirowania powietrza w drogach oddechowych. Obecność gęstej wydzieliny w układzie oddechowym, układającej się kępkami w błonie śluzowej wpływa na zwiększone osadzanie się aerozolu w tych miejscach.
Monika